Ekogroszek

Kiedy najlepiej kupić ekogroszek?

Większość osób zadaje sobie pytanie, gdzie kupić dobry ekogroszek, natomiast nie przywiązuje większej wagi do tego, kiedy dokonać jego zakupu. Termin kupowania opału wydaje się oczywisty – zarówno węgiel, jak i ekogroszek kupuje się wtedy, kiedy jest on potrzebny, czyli tuż przed sezonem grzewczym lub w jego trakcie. Prawda jest taka, że jesień i zima to nie są optymalne terminy na zakup ekogroszku. Poniżej wyjaśniamy, kiedy najlepiej kupić ekogroszek i dlaczego wybranie właściwego terminu jest takie ważne.

 

Kiedy ceny ekogroszku są najniższe?

Wybór właściwego terminu na kupienie opału jest równie istotny, co miejsce jego nabycia, ponieważ te dwa czynniki wpływają zarówno na jakość ekogroszku, jak i jego cenę.

Najwyższe ceny ekogroszku są zwykle jesienią i zimą, i nie ma w tym nic dziwnego – to właśnie wtedy jest największy popyt na opał, więc sprzedawcy mogą dowolnie windować ceny, ponieważ wiedzą, że i tak bez problemu sprzedadzą cały towar. Kupując w szczycie sezonu grzewczego, trzeba się liczyć z tym, że ceny większości materiałów opałowych będą wyższe niż poza sezonem i to niekiedy nawet o 20-30%. Jeśli więc chce się kupić tani ekogroszek, który jednocześnie będzie wysokiej jakości, najlepiej zrobić to po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli wiosną i latem.

Kiedy można kupić najlepszy ekogroszek?

Każdemu zależy, by zakupiony opał miał odpowiednie parametry i był wysokiej jakości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ekogroszku, będącego z założenia uszlachetnionym materiałem opałowym, za którego wyższą jakość płaci się wyższą cenę. W szczycie sezonu grzewczego wielu sprzedawców wykorzystuje większe zainteresowanie ekogroszkiem do tego, by za zawyżoną cenę sprzedać opał o niższej jakości. Klienci nie mając czasu na porównywanie ofert, mogą więc łatwo dać się oszukać. Niższa jakość sprzedawanego zimą ekogroszku nie zawsze jednak wynika z jego gorszych parametrów. Częstszym problemem w okresie zimowym jest bowiem sprzedaż mokrego ekogroszku.

Dobry ekogroszek to suchy ekogroszek

Dobry ekogroszek powinien mieć wilgotność do 12%, a ten najlepszy ma zwykle poniżej 10%. Ten poziom wilgotności jest dopuszczalny, ponieważ wynika z technologii produkcji ekogroszku, gdzie jednym z etapów jest płukanie pokruszonego węgla wodą. W prawidłowym procesie produkcji ekogroszek z płuczki powinien trafić w miejsce, gdzie ma szansę wyschnąć – wiosną i latem na hałdzie odbywa się to szybko. Jesienią i zimą ekogroszek zamiast wyschnąć, nabiera jeszcze większej wilgoci.

Palenie w piecu mokrym ekogroszkiem może być powodem wielu problemów:

  • zwiększa się zużycie opału (najpierw wytworzone w piecu ciepło zużywa się na osuszenie opału, dopiero potem na ogrzanie domu)

  • zwiększają się koszty ogrzewania

  • dochodzi do szybszego zużycia kotła – mokry opał powoduje korozję zasobnika i podajnika.

Mokry ekogroszek generuje więc większe koszty, a w skrajnym przypadku może być nawet powodem awarii pieca. Właśnie z tego względu zaleca się kupowanie ekogroszku podczas suchych i ciepłych miesięcy, czyli wiosną i latem. Nawet jeśli trafi się na zbyt mokry ekogroszek o tej porze roku, to do sezonu grzewczego jest wystarczająca ilość czasu na jego osuszenie.

Ekogroszek można dzisiaj dostać przez cały rok, jednak kupowanie go w ostatniej chwili tuż przed sezonem grzewczym lub w jego trakcie może okazać się nieekonomiczne. Nie dość, że można po prostu za niego przepłacić, to w dodatku zwiększa się ryzyko problemów z piecem i wydajnością opału związane z jego nadmierną wilgotnością lub niską jakością. Zakup opału lepiej zaplanować na wiosnę i lato, gdy ma się wystarczająco dużo czasu na spokojne porównanie ofert. Dzięki temu możemy znaleźć naprawdę tani ekogroszek o wysokiej jakości, który w kolejnym sezonie grzewczym spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Gdzie kupić ekogroszek?

Ekogroszek to wydajny i ekologiczny materiał opałowy, który z każdym rokiem zyskuje w Polsce na popularności, podobnie jak wygodne w obsłudze, zautomatyzowane kotły na ekogroszek. Rosnący popyt na to paliwo stałe sprawia, że na rynku pojawia się wielu nieuczciwych dostawców oferujących ekogroszek nie najlepszej jakości. W związku z tym podpowiadamy, gdzie kupić ekogroszek, aby być pewnym jego odpowiednich parametrów i walorów opałowych.

Duży wybór ekogroszku

Ekogroszek sprzedawany jest dzisiaj w wielu miejscach i pochodzi zarówno od rodzimych, jak i zagranicznych producentów. Szczególnie ceniony jest polski ekogroszek, choć świetne opinie zbiera również ekogroszek pochodzący ze wschodniej części Europy.

Duży wybór ekogroszku na rynku jest to bez wątpienia pozytywne zjawisko z punktu widzenia nabywców, ponieważ dzięki zróżnicowanej i szerokiej ofercie można wybrać ekogroszek idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Dla klientów zwykle najważniejszym czynnikiem wyboru opału jest cena, jednak w przypadku ekogroszku wyjątkowe znaczenie mają także jego parametry jakościowe, które decydują o jego wydajności i wartości opałowej.

Gdzie sprzedawany jest ekogroszek?

       Jeśli ktoś zastanawia się więc, gdzie kupić ekogroszek, do wyboru ma następujące miejsca:

  • Skład opału – składy opału znajdują się niemal w każdym mieście i sprzedają zwykle wiele rodzajów materiałów opałowych, głównie węgiel w różnej postaci (orzech, groszek, miał itp.), ale także pellet, drewno oraz właśnie ekogroszek. Tylko niektóre składy zapewniają transport opału. W wielu z nich można natomiast kupić węgiel na raty.

  • Market budowlany – ekogroszek można także kupić w popularnych sieciach marketów budowlanych takich jak Castorama, czy Brico Marche. Niestety jest tam często sprzedawany ekogroszek niższej jakości: albo o gorszych parametrach, albo o zbyt wysokiej wilgotności wynikającej z nieprawidłowego przechowywania opału.

  • Sklep internetowy oraz skład opału online – sprzedawców ekogroszku w Internecie jest dużo i wielu z nich sprzedaje rzeczywiście doskonałej jakości ekogroszek w bardzo atrakcyjnej cenie. Opał jest w tym przypadku zawsze sprzedawany w workach po 20-25 kg, a przy zakupie większej ilości ekogroszku można liczyć na dostawę gratis.

  • Portal aukcyjny – ogłaszają się tu zarówno duże składy opału i hurtownie, jak również indywidualni sprzedawcy. Ci drudzy niestety często sprzedają ekogroszek niewiadomego pochodzenia, którego parametry podane na etykiecie często nie pokrywają się z rzeczywistością.