Kotły z podajnikiem

Kotły z podajnikiem

Kotły z podajnikiem automatycznym to urządzenia w których węgiel spala się w sposób ciągły w małym palniku zasilanym niewielkimi ilościami paliwa, przekazywanymi automatycznie z częstotliwością od kilku do kilkudziesięciu sekund z zasobnika którego wypełnia porcja paliwa wystarczająca na kilka dni pracy kotła. Takie kotły nie wymagają pracy podczas obsługi. Piec podczas łagodnej zimy oraz w czasie gdy jest dobrze wyregulowany można obsługiwać co kilka dni poprzez usuwanie popiołu i uzupełnianie paliwa w zasobniku. Podczas mroźnej pogody kocioł należy obsługiwać raz na dobę. Ten sposób pracy kotłów daje duże efekty spalania, do tej grupy zalicza się kotły retortowe oraz tłokowe.
W latach 90-tych zaczęły być produkowane pierwsze kotły z konwencjonalnym palnikiem retortowym spalającym węgiel w sortymencie ekogroszek. Obecnie produkuje się kilka odmian palników retortowych różniącymi się między sobą kilkoma detalami na przykład miejscem umieszczenia wentylatora, kształtem zabudowy cy też kształtem zewnętrznej obudowy paleniska.

Węgiel z zasobnika jest przesuwany do koryta podajnika ( przenośnik ślimakowy) gdzie dalej jest przemieszczany do paleniska. Podajnik ten pracuje cyklicznie od kilku do kilkunastu sekund, a cykl podawania paliwa trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Część robocza palnika zrobiona jest z żeliwa w kształcie zgiętej rury ( fajka/kolano), górną część natomiast tworzy dysza żeliwna pod nią zamocowany jest pierścień z otworami nadmuchu powietrza. Powietrze jest tłoczone kanałem powietrznym poprzez wentylator oraz otwory w pierścieniu nadmuchowym tłoczone jest pod strefę żaru w dyszy paleniska. Powstały popiół gromadzony jest nad strefą żaru i przesypuje się przez burty dyszy do popielnika.

W Konwencjonalnych palnikach retortowych należy stosować węgle typu 31.1 oraz 31.2 o uziarnieniu 8-25 mm z minimalną ilością nadziarna i podziarna oraz zdolnością spiekania według Rogi <5, temperaturą mięknienia popiołu >1200stC. Bardzo istotna jest zdolność spiekania decydująca o tym czy paliwo będzie tworzyło duże spieki koksowe, które negatywnie wpływają na hydraulikę przepływu gazu w palenisku o może spowodować zakleszczenie palnika. Zła jakość węgla negatywnie wpływa na funkcjonowanie systemu podawania paliwa oraz sam proces spalania ( szlakowanie, spiekanie złoża paliwa)

Nastąpił duży wzrost sprzedaży automatycznych kotów wraz z wysokim zużyciem paliwa którym są zasilane te kotły co skutkuje coraz większym deficytem tego rodzaju węgla. Jego udział na rynku węglowym wynosi tylko kilka procent. 
Ten deficyt spowodował powstanie nowych palników retortowych zdolnych spalać miał węglowy. Na razie nie ma wyników badań tych palników które określały by ich prawdziwe możliwości.
Miał jest głównym urobkiem górnictwa oraz jest najtańszym źródłem energii cieplnej zawartej w węglu, z tego też powodu obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym rodzajem paliwa. Na rynku pojawiają się coraz częściej kotły z automatycznym podajnikiem rusztowym spalające zarówno „groszek” jak i „miał” różniące się konstrukcją rusztu oraz podajnka.

Węgiel z zasobnika jest transportowany do koryta podajnika, w którym ruchem posuwisto-zwrotnym porusza się tłok, przesuwając kolejne porcje paliwa w kierunku paleniska. Podajnik ten pracuje cyklicznie od kilku do kilkunastu sekund a cykl przerwy na dopalenie paliwa trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Węgiel dostaje się do przestrzeni rusztu gdzie zapal się od żaru. Powietrze przedostaje się za pomocą wentylatora i przez otwory w ruszcie wdmuchiwane jest pod strefę żaru w palenisku, kolejne porcje węgla transportują żar i popiół w kierunku krawędzi rusztu skąd popiół spadado popielnika. 
Automatyczne palniki rusztowe są mniej wymagające jeśli chodzi o jakość węgla. W takich piecach można palić węglem o uziarnieniu 0-31mm, kolejnym udogodnieniem jest to że można w nich stosować także węgiel typu 32.1 sprawiające trudności w konwencjonalnych piecach, jednakże węgiel typu 32.2 może już sprawiać problemy eksploatacyjne. Węgle typu 33 i 34 nie są polecane do tego typu palników.

W 2008 roku pojawiły się palniki nowej generacji Brucer bez problemu spalające węgiel spiekający się i innych paliw węglowych. Od zwykłych palników retortowych i rusztowych różnią się tym że węgiel nie jest transportowany prze tłok lub ślimak do warstwy żaru ale wypiętrzany i mieszany z częścią żaru, poprzez zastosowanie podajnika ślimakowego z elementem odwrotnego zwoju w końcowej części ślimaka.