Ile kosztuje Dobry Ekogroszek?

 

Ekogroszek to nowoczesny i ekologiczny materiał opałowy, który spełnia rygorystyczne europejskie wymagania dotyczące emisji spalin oraz energooszczędności. W wyniku zaostrzenia przepisów antysmogowych, czyli m.in. wycofywania z rynku opału niskiej jakości, popyt na ekogroszek z roku na rok rośnie. Ma to wpływ na jego ceny, które również rosną z każdym kolejnym sezonem. Jednak jak podkreśla większość użytkowników kotłów na ekogroszek- wyższa cena tego opału nie wpływa negatywnie na opłacalność jego stosowania.

Dlaczego ceny ekogroszku są wyższe niż innego paliwa?

Nawet pobieżne porównanie cen różnego rodzaju paliwa pozwala stwierdzić, że ceny ekogroszku są jednymi z najwyższych. W bieżącym sezonie 2018 tona ekogroszku kosztuje od 700 do nawet 1000 zł, tona węgla typu orzech około 600 zł, natomiast za tonę miału węglowego trzeba zapłacić około 400 zł. Różnice w cenach są więc spore, jednak nie bez powodu. Przede wszystkim ekogroszek jest najbardziej ekologiczny i wydajny pod względem wartości opałowej spośród wymienionych wyżej rodzajów paliwa. Wynika to ze specjalnego procesu produkcji, do którego niezbędny jest wysokiej jakości węgiel o niskiej spiekalności. Takiego węgla nie wydobywa się zbyt wiele, co ma proste przełożenie na wyższe koszty produkcji ekogroszku.

Wyższa cena ekogroszku wynika więc przede wszystkim z jego wysokich walorów opałowych, jakości wpływającej na wydajność cieplną i bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, a także wymagań dotyczących produkcji. Na cenę wpływ ma także duży popyt. Od pewnego czasu cała Polska walczy ze smogiem m.in. poprzez wymianę starych pieców na ekologiczne rozwiązania. Na zakup kotła na ekogroszek można dostać w wielu gminach dofinansowanie, co wpływa potem na wzrost zainteresowania tym materiałem opałowym.

Dobry ekogroszek może być także tani!

Wiele osób kupując opał, kieruje się jego ceną, dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się tani ekogroszek np. ekogroszek importowany. Dlaczego jest on czasami tańszy niż polski ekogroszek? Na jego niższą cenę wpływa przede wszystkim niższy koszt produkcji, w tym niższy koszt wydobycia węgla. W wielu przypadkach jest to doskonałej jakości produkt, który odznacza się nawet lepszymi parametrami niż ekogroszek polski. Przykładem jest choćby ekogroszek syberyjski, który ma bardzo niski współczynnik spiekalności i zawiera niewiele siarki. Oczywiście rodzimi producenci również oferują dobry ekogroszek w rozsądnej cenie! Wystarczy poświęcić trochę czasu na porównanie ofert, a z pewnością znajdzie się produkt z certyfikatem i o doskonałych parametrach, który spełni także nasze oczekiwania cenowe.

Cena ekogroszku a jakość

Niestety niska cena może czasami wynikać także z niższej jakości opału i pod tym względem zdarza się to zarówno w przypadku ekogroszku polskiego, jak i importowanego. Wszystko zależy od uczciwości dystrybutora – zbyt zaniżona cena w stosunku do konkurencyjnych produktów o tych samych parametrach powinna wzbudzić w nas czujność. Prawda jest taka, że jakość kosztuje – oszczędzanie na jakości nie zawsze popłaca, ponieważ ekogroszek o gorszych parametrach będzie po prostu mniej wydajny i wpłynie negatywnie na eksploatację pieca.

Cena ekogroszku a termin zakupu opału

Jak się okazuje, na cenę opału duży wpływ ma to, kiedy się go kupuje. Dobry ekogroszek, o doskonałych parametrach, jest najtańszy… wiosną, czyli po zakończeniu sezonu grzewczego. Mniej więcej od końca marca aż do wakacji można liczyć na wiele promocji i obniżek cen, dzięki którym można zrobić zapas świetnej jakości opału w atrakcyjnej cenie. Jeśli zależy nam na opale o jak najlepszych parametrach, proces zakupowy warto więc rozpocząć jak najwcześniej. Jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ekogroszek drożeje z prostej przyczyny: ze względu na wysoki popyt, ponieważ właśnie wtedy najwięcej ludzi kupuje opał na zimę.

Porównując ceny ekogroszku, w pierwszej kolejności trzeba porównać ich parametry – wyższa kaloryczność, mniejsza zawartość popiołu i siarki, a także niska spiekalność to uzasadnione przyczyny wyższej ceny opału. Najlepszym sposobem na ekonomiczny zakup ekogroszku jest wybór nie najtańszego produktu, ale opału o najlepszym stosunku ceny do jego wartości opałowej!