Jakie parametry ekogroszku są najlepsze?

Kolejny sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami i wiele osób jak co roku ma ten sam dylemat: jaki ekogroszek kupić, by tym razem okazał się faktycznie wydajny i miał taką jakość, jaką obiecywał sprzedawca. Jak się okazuje, wystarczy zapamiętać, jakie parametry ekogroszku są najważniejsze, by bez trudu rozpoznać dobrej jakości opał i umieć wybrać odpowiedni ekogroszek do swoich potrzeb.

Kaloryczność ekogroszku

Jest to najważniejszy parametr ekogroszku, który mówi nam, jaka jest jego wartość opałowa, czyli jaką otrzyma się ilość ciepła w trakcie spalania go w kotle. Aby parametr był dla nas użyteczny, powinien być podawany w stanie roboczym Q ir.

Ogólna zasada jest taka, że kaloryczność opału powinna być dostosowana do wymagań określonych przez producenta kotła, podobnie jak granulacja. Optymalna wartość opałowa ekogroszku (Q ir) to około 25 000 kJ/kg (lub 25 Mj/kg).

  • Niższa kaloryczność – powoduje większe zużycie opału w czasie dużych mrozów, za to sprawdza się dobrze w cieplejsze dni – spala się czysto i efektywnie.

  • Wyższa kaloryczność – ekogroszek o wyższej kaloryczności świetnie poradzi sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w domu podczas mroźnej zimy, jego używanie w cieplejsze dni może okazać się mniej ekonomiczne.

Ważne: należy odróżnić kaloryczność ekogroszku od jego ciepła spalania – ten drugi parametr jest zawsze wyższy od kaloryczności, jednak z punktu widzenia klienta nie jest istotny.

Spiekalność ekogroszku

Jest to najbardziej tajemniczy parametr – wiele osób nie zwraca nie niego uwagi, bo po prostu nie wie, co to jest spiekalność ekogroszku. Tymczasem parametr ten decyduje o pracy kotła – jeśli spiekalność jest wysoka, w piecu gromadzi się spieczony popiół, który powoduje mniejszą efektywność spalania paliwa. Optymalny wskaźnik spiekalności ekogroszku (tzw. wskaźnik RI) do zastosowania w kotłach retortowych powinien więc mieścić się w przedziale od 0 do 20. Jeśli jest wyższy niż 20, lepiej zrezygnować z zakupu takiego materiału.

Granulacja, wygląd i wilgotność

Granulacja (inaczej uziarnienie) to nic innego, jak wielkość ziaren ekogroszku – najlepsza granulacja mieści się w przedziale 5-25 mm. Jeśli chcemy jak najlepiej dopasować granulację do kotła, należy sprawdzić, jaka jej wartość jest zalecana przez producenta urządzenia.

Wygląd ekogroszku możemy sami ocenić podczas zakupu opału – pozwoli nam on wstępnie ocenić jego jakość. Warto więc pamiętać, z czego robi się ekogroszek. Otóż powstaje on z węgla kamiennego lub brunatnego poprzez jego rozkruszenie, przesianie oraz pozbawienie miału. Właśnie dlatego dobrej jakości ekogroszek powinien mieć kolor głębokiej czerni.

Wilgotność ekogroszku jest naturalna, ponieważ w toku jego produkcji węgiel jest płukany w celu pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń. Przed sprzedażą materiał opałowy powinien być jednak osuszony tak, aby jego wilgotność nie przekraczała 10-12%. Parametr ten znajdziemy na etykiecie produktu. Warto jednak pamiętać, że rzeczywista wilgotność opału zależy w dużej mierze od tego, w jakich warunkach ekogroszek był przechowywany.

Zawartość siarki i popiołu

Ekogroszek nie bez przyczyny zawiera w nazwie przedrostek EKO – jest to bowiem z założenia materiał opałowy charakteryzujący się niską emisją zanieczyszczeń podczas spalania, dlatego używa się go w specjalnych niskoemisyjnych kotłach retortowych. Aby eksploatacja takiego kotła nie nastręczała problemów, warto zwrócić uwagę na takie parametry ekogroszku jak:

  • zawartość siarki – powinna wynosić około 0,6%, maksimum 1%, jeśli jest wyższa, może to skutkować korodowaniem metalowych elementów kotła i oczywiście wyższą emisją szkodliwych spalin do atmosfery

  • zawartość popiołu – im jest go mniej, tym lepiej, ponieważ dzięki temu piec nie wymaga częstego czyszczenia – optymalna wartość tego parametru powinna kształtować się na poziomie 6%.

Powyższe parametry ekogroszku warto sobie spisać na kartce, zanim wybierzemy się na zakupy. Jeśli zależy nam na bezawaryjnej pracy kotła, a także na tym, by ogrzewanie ekogroszkiem było opłacalne, warto wybrać opał o jak najlepszych parametrach. Czasami będzie się to wiązać z koniecznością zapłacenia wyższej ceny – ta jednak zwróci się w postaci wydajności i w ogólnym rozrachunku będzie widoczna w niskich kosztach ogrzewania.