Najczęstsze przyczyny złej jakości ekogroszku

Ekogroszek z każdym rokiem zyskuje na popularności, ponieważ jest ekologiczny i dużo bardziej efektywny niż tradycyjne materiały opałowe. Znaczenie ma w tym przypadku także fakt, że do jego stosowania używa się nowoczesnych kotłów retortowych, które ze względu na wysoki stopień zautomatyzowania są praktycznie bezobsługowe. Niestety czasami zdarza się, że zakupiony ekogroszek nie spełnia do końca naszych oczekiwań. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy z ekogroszkiem, a także przyczyny jego złej jakości.

Problemy z ekogroszkiem – czym się objawiają?

W większości przypadków osoby zgłaszające problem z ekogroszkiem wskazują, że po prostu nie pali się on, jak powinien. Albo szybko gaśnie w piecu, albo spala się dużo szybciej niż zapewniał producent, albo w kotle pozostawia bardzo dużo niedopałów i popiołu. Bardzo często przyczyna takich sytuacji leży nie po stronie opału, ale… kotła. W przypadku kotłów retortowych niezwykle ważne jest bowiem właściwe ustawienie parametrów pieca (choćby pod względem właściwego porcjowania opału), a także regularne czyszczenia kanałów i retortów. Jeśli pod tym względem wszystko jest w porządku, dopiero wtedy można stwierdzić, że problemem niewłaściwego spalania jest jednak złej jakości ekogroszek.

Zbyt wilgotny ekogroszek

Na sposób spalania się ekogroszku wpływa jego stopień wilgotności. Parametr ten jest na tyle ważny, że zwykle widnieje on na etykiecie produktu, a sprzedawcy często podkreślają, że mają w ofercie właśnie suchy ekogroszek. Optymalna wilgotność ekogroszku zapewniająca jego właściwe spalanie powinna wynosić około 10%, jednak może się ona zmienić wskutek niewłaściwego przechowywania materiału przez dystrybutora i potem samego użytkownika. Aby uniknąć problemu z mokrym ekogroszkiem, najlepiej kupować go wiosną lub latem w wentylowanych workach. Jeśli chodzi o to, jak wysuszyć mokry ekogroszek, to jest to bardzo proste – wystarczy otwarte worki ustawić w suchym pomieszczeniu bądź rozsypać go na płaskiej powierzchni.

Jakość wynikająca z parametrów

Aby kupić dobry ekogroszek, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Na jakość spalania wpływ mają w szczególności:

  • kaloryczność Q ir – optymalna powinna wynosić 24-25 Mj/kg

  • współczynnik spiekalności RI – nie powinien być wyższy niż 20.

Niewłaściwie dobrana kaloryczność ekogroszku do potrzeb lub do kotła może powodować np. zbyt szybkie zużycie opału jeśli jest zbyt niska w stosunku do potrzeb np. podczas ostrych mrozów. Z kolei wysoka spiekalność powoduje powstawanie dużej ilości spieków węglowych i żużlowych, co skutkuje koniecznością częstszego oczyszczania pieca i dużych strat energii.

Na jakość ekogroszku wpływ mają także inne parametry – wspomniana wyżej wilgotność, ale również zawartość popiołu i siarki.

Nieuczciwość sprzedawcy

Słaba jakość ekogroszku niestety może wynikać też z innej przyczyny – nieuczciwości sprzedawcy. Ze względu na duży popyt na ekogroszek w Polsce wielu sprzedawców w celu osiągnięcia jak najwyższych zysków oszukuje klientów, sprzedając im gorszej jakości ekogroszek opatrzony etykietą z doskonałymi parametrami. Przeciętny konsument nie jest w stanie zweryfikować tych parametrów i dlatego może paść ofiarą oszusta. Warto przy tym pamiętać, że gorszej jakości ekogroszek nie zawsze pochodzi z importu – jego niższa cena czasami wynika po prostu z niższych kosztów produkcji.

Na szczęście jest prosty sposób, by ustrzec się przed zakupem opału niskiej jakości – kupujmy ekogroszek od sprawdzonych dystrybutorów, którzy cieszą się dobrą opinią wśród klientów i sprzedają opał certyfikowany. Już niedługo powinny wejść w życie przepisy, które zobowiążą sprzedawców opału do wystawiania świadectw jakości sprzedawanych paliw stałych, co także zmniejszy skalę oszustw

Lista składów opału w Polsce