Skład opału Opolskie

Wszystkie oferty na opał w jednym miejscu. Wybierz region w jakim chcesz dokonać zakupu węgla. Porównaj oferty składów opału. Lub złóż własną propozycję cenową.

Gwarancja jakości i doboru sprzedawców Ekogroszku. Dzięki platformie KPW możesz wybierać wśród najlepszych i sprawdzonych dostawców węglowych

Klienci mają możliwość dokonać zakupu bezpośrednio u dostawcy. Znajdź odpowiedni ekogroszek i dokonaj zakupu na najlepszych dla Ciebie warunkach.

Obecnie nie posiadamy żadnego sprzedawcy zlokalizowanego w Opolu lub okolicy. Jeśli prowadzisz skład opału i jesteś zainteresowany współpracą skontaktuj się z nami by dowiedzieć się więcej na ten temat. 

Węgiel groszek a ekogroszek

Warto zauważyć, że uziarnienie ekogroszku jest niemal identyczne jak uziarnienie węgla typu groszek. Nawet nazwy obu tych materiałów opałowych są podobne, co nie oznacza, że są to te same produkty. Węgiel groszek to zwykły węgiel, który został zmielony na mniejsze bryłki – ma więc wszystkie te same cechy co np. węgiel kostka czy orzech, a różni się od nich głównie wielkością. Ekogroszek to opał ekologiczny, który po specjalnym procesie obróbki zawiera mniejszą ilość siarki i popiołu niż zwykły groszek, ma też zwykle nieco wyższą wartość opałową i mniejszą granulację.

Uziarnienie węgla, podobnie jak uziarnienie ekogroszku, to jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu opału na zimę. Aby wybrać odpowiednie uziarnienie, należy przede wszystkim sprawdzić zalecenia producenta pieca w tym zakresie – przykładowo większość pieców retortowych z podajnikiem przyjmuje wyłącznie drobny i ekologiczny ekogroszek, natomiast nie działa po zasypaniu zwykłym groszkiem węglowym.

Jak pozbyć się spieków?

Żużlowanie ekogroszku najczęściej przytrafia się osobom początkującym, które dopiero uczą się obsługiwać piec retortowy oraz rozpoznawać wysokiej jakości opał. W ich przypadku najlepszym sposobem na uniknięcie spieków jest:

  • przestrzeganie zaleceń producenta pieca w kwestii jego ustawień i regulacji

  • zakup ekogroszku wysokiej jakości o jak najniższym wskaźniku spiekalności.

Najlepiej jest, gdy wskaźnik spiekalności ekogroszku RI wynosi od 0 do 10 – wówczas ryzyko powstawania spieków jest minimalne. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik spiekalności wpływa głównie na powstawanie spieków koksowych, a mniej na powstawanie spieków żużlowych. Te ostatnie częściej są spowodowane złym ustawieniem parametrów kotła.

Na końcu warto podkreślić, że należy z dużą ostrożnością podchodzić do ekogroszku sprzedawanego bez oznaczenia wskaźnika spiekalności. Można wówczas przypuszczać, że nie jest on podawany na etykiecie produktu, ponieważ jest bardzo wysoki. Nawet jeśli pozostałe parametry ekogroszku będą w porządku, wysoka spiekalność spowoduje dużą ilość popiołu i spieków, a więc konieczność częstego czyszczenia pieca. Niestety spieki wpływają negatywnie również na efektywność spalania opału – powodując straty energii, przyczyniają się także do strat finansowych.