Przyczyny powstawania spieków w ekogroszku

  • Edytuj
 
  • Edytuj

Jednym z ważniejszych parametrów ekogroszku, na który należy zwracać uwagę podczas jego zakupu, jest wskaźnik spiekalności. Im jest on niższy, tym lepiej, ponieważ zmniejsza się wtedy ryzyko powstawania spieków podczas spalania opału. Poniżej wyjaśniamy, czym są spieki, jakie są ich przyczyny powstawania i dlaczego należy im zapobiegać poprzez zakup odpowiedniego ekogroszku.

Czym są spieki i skąd się biorą w piecu na ekogroszek?

Problem powstawania spieków w piecu na ekogroszek jest często poruszany na różnych forach internetowych, ponieważ utrudnia obsługę kotła, a także przyczynia się do strat energii.

Na początku warto wyjaśnić, co rozumie się pod nazwą „spieki”.

Spieki to nic innego jak niedopalone kawałki opału, które powstają w wyniku odgazowania węgla pod wpływem wysokiej temperatury i które wydostają się z obszaru palnika, zanim zostaną do końca spalone. Są to tak zwane spieki koksowe, które powstają głównie z węgla o wysokim wskaźniku spiekalności RI. Jest to więc naturalna właściwość niektórych rodzajów węgla. Dużo rzadziej przyczyną powstawania spieków koksowych jest natomiast niewłaściwe ustawienie kotła.

Od spieków koksowych dużo bardziej problematyczne są spieki żużlowe, które powstają w wyniku spiekania się w strefie żaru popiołu. Takie spieki żużlowe potrafią być bardzo duże i nawet blokować pracę palnika. Również duża ilość małego żużlu jest niekorzystna, bo wymaga częstego oczyszczania pieca. Do najważniejszych przyczyn powstawania spieków żużlowych zalicza się:

  • wysoki wskaźnik spiekalności

  • zbyt silny nadmuch wynikający z niewłaściwych ustawień nawiewu w piecu

  • za niskie ustawienie deflektora.

Ogólnie można stwierdzić, że powstawanie spieków w ekogroszku wynika głównie z jego złej jakości lub niewłaściwej regulacji kotła.

Jak pozbyć się spieków?

Żużlowanie ekogroszku najczęściej przytrafia się osobom początkującym, które dopiero uczą się obsługiwać piec retortowy oraz rozpoznawać wysokiej jakości opał. W ich przypadku najlepszym sposobem na uniknięcie spieków jest:

  • przestrzeganie zaleceń producenta pieca w kwestii jego ustawień i regulacji

  • zakup ekogroszku wysokiej jakości o jak najniższym wskaźniku spiekalności.

Najlepiej jest, gdy wskaźnik spiekalności ekogroszku RI wynosi od 0 do 10 – wówczas ryzyko powstawania spieków jest minimalne. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik spiekalności wpływa głównie na powstawanie spieków koksowych, a mniej na powstawanie spieków żużlowych. Te ostatnie częściej są spowodowane złym ustawieniem parametrów kotła.

Na końcu warto podkreślić, że należy z dużą ostrożnością podchodzić do ekogroszku sprzedawanego bez oznaczenia wskaźnika spiekalności. Można wówczas przypuszczać, że nie jest on podawany na etykiecie produktu, ponieważ jest bardzo wysoki. Nawet jeśli pozostałe parametry ekogroszku będą w porządku, wysoka spiekalność spowoduje dużą ilość popiołu i spieków, a więc konieczność częstego czyszczenia pieca. Niestety spieki wpływają negatywnie również na efektywność spalania opału – powodując straty energii, przyczyniają się także do strat finansowych.