Uziarnienie węgla

Uziarnienie to podstawowy parametr, jakiego używa się przy opisywaniu poszczególnych rodzajów węgla. Parametr ten określa wielkość pojedynczych elementów węgla, czyli brył. Kupując opał, należy zwracać uwagę na uziarnienie węgla, również uziarnienie ekogroszku, ponieważ powinno być ono dopasowane do pieca, w jakim opał będzie spalany.

Jakie są rodzaje uziarnienia węgla?

W profesjonalnej nomenklaturze mówiąc o wymiarach bryłek węgla, używa się nazw tzw. sortymentów węgla. Wyróżnia się 11 sortymentów zasadniczych oraz 13 sortymentów połączonych. Spośród nich warto zapamiętać podstawowe sortymenty i ich wymiary:

  • kostka – ma wymiar od 60 do nawet 200 mm

  • orzech – od 25 do 80 mm

  • groszek – od 8 do 30 mm

  • miał – od 0 do 30 mm

  • pył i muł – mniej niż 1 mm.

Powyższe sortymenty węgla są najczęściej spotykane w ofertach handlowych kopalni oraz dystrybutorów.

Oprócz tego poszczególne sortymenty mogą się dzielić na różne typy:

Typ 31 – oznacza węgiel płomienny

Typ 32 – węgiel gazowo- płomienny

Typ 33 – węgiel gazowy.

Uziarnienie węgla oraz jego typ to podstawowe i najważniejsze parametry węgla. Dodatkowo każdy produkt powinien mieć na etykiecie wyszczególnione parametry dotyczące wartości opałowej, zawartości popiołu i siarki oraz stopnia wilgotności.

Jakie wybrać uziarnienie węgla?

Uziarnienie węgla powinno być dobrane do rodzaju kotła. W domowych, zwykłych piecach zasypowych można stosować węgiel orzech, kostkę oraz groszek, jedynie do miału wymagany jest specjalny rodzaj kotła. Z reguły im większe jest uziarnienie węgla, tym opał uznaje się za lepszy. Właśnie dlatego węgiel kostka i orzech są najdroższe, natomiast najtańsze są miał i muł. Ten ostatni, czyli muł, uznawany jest za paliwo wyjątkowo złej jakości, nie spełniające norm środowiskowych, dlatego stopniowo wycofuje się go ze sprzedaży.

Zasada mówiąca o tym, że im większe jest uziarnienie węgla, tym jest on lepszy, nie dotyczy ekogroszku. Ekogroszek jest paliwem produkowanym z wysokokalorycznego węgla i poddawanym specjalnej obróbce, w wyniku której celowo uzyskuje się uziarnienie na poziomie od 5 do 25 mm. Ekogroszek odznacza się dużą wydajnością cieplną, a także niską zawartością siarki i popiołu, co czyni go paliwem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Do jego stosowania niezbędny jest nowoczesny piec retortowy z podajnikiem.

Węgiel groszek a ekogroszek

Warto zauważyć, że uziarnienie ekogroszku jest niemal identyczne jak uziarnienie węgla typu groszek. Nawet nazwy obu tych materiałów opałowych są podobne, co nie oznacza, że są to te same produkty. Węgiel groszek to zwykły węgiel, który został zmielony na mniejsze bryłki – ma więc wszystkie te same cechy co np. węgiel kostka czy orzech, a różni się od nich głównie wielkością. Ekogroszek to opał ekologiczny, który po specjalnym procesie obróbki zawiera mniejszą ilość siarki i popiołu niż zwykły groszek, ma też zwykle nieco wyższą wartość opałową i mniejszą granulację.

Uziarnienie węgla, podobnie jak uziarnienie ekogroszku, to jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu opału na zimę. Aby wybrać odpowiednie uziarnienie, należy przede wszystkim sprawdzić zalecenia producenta pieca w tym zakresie – przykładowo większość pieców retortowych z podajnikiem przyjmuje wyłącznie drobny i ekologiczny ekogroszek, natomiast nie działa po zasypaniu zwykłym groszkiem węglowym.

Współpraca

Jeżeli szukasz możliwości by dotrzeć do nowych odbiorców, to Platforma KPW jest dla Ciebie. Dzięki niej możesz dość szybko zwiększyć sprzedaż ekogroszku w swoim regionie. Bądź wypromować swoje usługi związane z serwisowaniem kotłów i pieców.  Jeśli prowadzisz mały skład opału, zyskujesz dodatkowych odbiorców. Platforma KPW daje Ci wiele nowych rozwiązań. Po rejestracji masz dostęp do własnego panelu w którym możesz wystawiać swoje oferty. Czyli sprzedawać dodatkowe ilości materiałów opałowych.
Wewnętrzny wbudowany chat pozwala Ci na bezpośredni kontakt z klientami. 

Zarejestrowani klienci mogą dzięki nowej funkcjonalności zaproponować Ci swoje warunki zakupu. Które w łatwy i szybki sposób możesz akceptować lub odrzucać. Stanowi to duże ułatwienie. Szczególnie dla osób które prowadzą małe składy opału i nie są w stanie korzystać z takich platform gdzie trzeba dzwonić do klienta.  A brak na to czasu.

Zapytania ofertowe klientów którzy poszukują opału są dostępne bezpłatnie. W łatwy i szybki sposób możesz zadeklarować im swoje warunki oraz cenę. Klient który dokona wyboru odpowiedniego sprzedawcy po akceptacji oferty ma zaznaczoną informację kogo wybrał z listy ofert jaką otrzymał. Wszelkie informacje na ten temat są transparentne i pomagają potem przy wystawianiu opinii sprzedającemu.